Ile czasu potrzeba, by nauczyć się pływać? Nauka pływania trwa około 20 godzin lekcji dla osoby dorosłej niebojącej się wody i uczącej się przeciętnym tempem, w tym kilka jednostek lekcyjnych na opanowanie podstawowych umiejętności pływackich. Natomiast czas nauki pływania wydłuża się u osób mających lęk przed wodą i inne trudności z opanowywaniem umiejętności poruszania się w wodzie wynikających z:

– ogólnej sprawności fizycznej
– składu ciała
– historii kontuzji
– ruchomości w stawach
– ogólnych predyspozycji

Odpowiadając na pytanie ile czasu potrzeba, by nauczyć się pływać przekażę Ci informację o postępach moich kursantów posługując się konkretnymi i różnymi od siebie przykładami. Dodatkowo napiszę ile lekcji pływania jest potrzebne aby opanować podstawowe umiejętności i poszczególne style pływackie.

Wstęp

Przede wszystkim aby odpowiedzieć na pytanie ile trwa nauka pływania u dorosłych chciałbym dokładnie określić, co to znaczy  ,,umieć pływać ” oraz to, że odnoszę się do osób nie bojących się wody. Moim zdaniem taka informacja jest bardzo ważna ponieważ wiele osób w tej kwestii ma różne zdanie. Przyjmijmy więc, że człowiek potrafiący przepłynąć poprawnie technicznie 25 m kraulem i stylem grzbietowym umie pływać. W związku z tym po nauce pływania dla dorosłych taka osoba jest w stanie chodzić samodzielnie na basen, czerpać z pływania korzyści zdrowotne, radość i satysfakcję.

Ile razy w tygodniu powinniśmy uczyć się pływać?

 

Aby efektywnie nauczyć się pływać zalecane jest uczęszczanie na basen dwa razy w tygodniu po 45 minut. Dwie lekcje pływania tygodniowo pozwalają na wydajną naukę pływania z powodu wysokiej częstotliwości wykonywanych ruchów następnie przeistaczanych w prawidłowe nawyki, które prowadzą do opanowania poszczególnych stylów pływackich. Dodatkowo w zależności od uczącej się osoby skutecznym rozwiązaniem może być jedna lekcja pływania w tygodniu trwająca 90 minut. Zazwyczaj jednak uczę pływać osoby dorosłe, które decydują się na jedną lekcje tygodniowo trwającą 45 minut.

Jedna jednostka lekcyjna w tygodniu zdecydowanie pozwala nauczyć się pływać. Jednak w pływaniu sprawdza się zasada: im częściej tym lepiej. Nie oznacza to jednak, że mamy uczyć się każdego dnia w tygodniu. Gdy jesteśmy zbyt zmęczeni istnieje ryzyko, że dane ćwiczenia będziemy wykonywać mniej dokładnie. Każdy jest inny, ma różna sytuację finansową i dysponuje daną ilością czasu wolnego.
Chciałbym przekazać Tobie skuteczne rozwiązanie, które zalecam swoim kursantom i przyspieszy Twoją naukę pływania. Po danej liczbie lekcji z instruktorem / trenerem pływania, gdy wykonujesz poprawnie konkretne ćwiczenia możesz chodzić samodzielnie na basen i je powtarzać. Tak, przyjęta forma nauki pozytywnie wpłynie na szybkość opanowywania stylów pływackich.

Przykład kursantki, która nauczyła się poruszać kraulem w dwa tygodnie chodząc na basen ucząc się pływać dwa razy w tygodniu. Czas jednej lekcji to 90 minut.

Nauka pływania dla dorosłych

Fragment lekcji z Sylwią. Pływa 2 tygodnie a zrobiła już kawał dobrej roboty i mamy już początki kraula 🙂 Będzie jeszcze lepiej i lepiej z lekcji na lekcje. Mamy precyzyjnie opanowane przydatne ćwiczenia, których rezultatem będzie spory postęp, w krótkim czasie.

Publiée par Swimming for life – Nauka pływania dla dorosłych sur Samedi 2 novembre 2019

Ile czasu potrzeba, by nauczyć się podstawowych umiejętności pływackich?

 

Opanowanie podstawowych umiejętności pływackich zajmuje około 5 godzin lekcji pływania. W tym czasie osoba dorosła nabywa takie umiejętności jak zanurzanie głowy pod wodą, leżenie na brzuchu na wodzie, leżenie na plecach na wodzie, naprzemienna praca nóg i ramion w kraulu, naprzemienna praca nóg i ramion w stylu grzbietowym, wdech i wydech do wody. Wymienione umiejętności wpływają na rozluźnienie się i pewność kursanta w wodzie oraz stanowią podstawę do wykonywania bardziej skomplikowanych ćwiczeń pływackich.

 

 

 

 

 

Ile czasu zajmuje nauka pływania stylem grzbietowym?

 

Nauka pływania stylem grzbietowym trwa około 15 godzin lekcji pływania. Jest to styl od którego zazwyczaj zaczyna się naukę pływania. Wynika to z tego, że pływanie na plecach jest dla nas bardziej naturalne. Reasumując, oddychamy nad powierzchnią wody i poruszamy się naprzemienną pracą nóg i ramion tak, jak to robimy na lądzie. Ponadto pływanie stylem grzbietowym ma świetny wpływ na poruszanie się kraulem. Te dwa sposoby pływania, nazywane są stylami długiej osi. Oznacza to, ze zarówno w kraulu jak i stylu grzbietowym rotacja tułowia zachodzi wokół długiej osi biegnącej przez kręgosłup, szyję i czubek głowy. W związku z tym pływanie na plecach często jest zalecane przez lekarzy z uwagi na to, że wzmacnia mięśnie przykręgosłupowe a odciąża odcinek szyjny i lędźwiowy.

 

Ile czasu potrzeba, by nauczyć się pływać? Kursantka nauczyła się pływać właściwą techniką pływania stylem grzbietowym w przeciągu 6 lekcji

 

Ile czasu potrzeba, aby nauczyć się pływać kraulem?

 

 

Nauka pływania kraulem trwa około 20 jednostek lekcyjnych. Nauka pływania stylem dowolnym trwa dłużej niż stylem grzbietowym. Wynika to z tego, że czynności oddechowe zachodzą w wodzie. W związku z tym styl dowolny stanowi dla nas większe wyzwanie jeśli chodzi o naukę pływania i jest mniej naturalny. Należy również zaznaczyć, że styl dowolny to najszybszy i najbardziej ekonomiczny sposób poruszania się w wodzie. Dlatego nauka pływania kraulem jest trudna ale przynosi wiele satysfakcji. Ponadto kraul jest stylem pływackim, który otwiera drogę do wspaniałych imprez sportowych takich jak maratony pływackie, czy triathlon.

Dokładnie, w miłej i sportowej atmosferze zawsze robimy postępy i idziemy do przodu 🙂 ?‍♂️?

Publiée par Swimming for life – Nauka pływania dla dorosłych sur Vendredi 13 mars 2020

 

Ile czasu trwa nauka pływania stylem klasycznym – żabką?

 

Nauka pływania stylem klasycznym – żabką trwa około 15 godzin lekcji pływania. Kursanci uczą się pływać żabką w trzeciej kolejności. Spowodowane jest to tym, że praca nóg w stylu klasycznym jest zupełnie inna niż w kraulu, czy stylu grzbietowym. Reasumując, ucząc się równolegle kraula z żabką jest wysokie prawdopodobieństwo, że nabędziemy złe nawyki w pracy nóg. Dodatkowo należy wspomnieć, że w innych krajach są różne systemy nauki pływania i odmienna kolejność nauczania stylów pływackich.

Ile czasu potrzebuję aby nauczyć się pływać stylem motylkowym?

 

Nauka pływania stylem motylkowym trwa około 15 godzin. Stylem motylkowym uczę na końcu, gdyż wymaga zaawansowanych umiejętności pływackich. W związku z tym umiejętności, które nabywamy w trakcie nauki wcześniejszych stylów pływackich dadzą nam świetną podstawę do nauki pływania motylem. W szczególności w tej sytuacji okaże się pomocny styl klasyczny – żabka. Dzieje się tak ponieważ styl motylkowy powstał na podstawie modyfikacji stylu klasycznego. Ponadto oba sposoby pływania nazywane są stylami krótkiej osi, symetrycznymi. Nauka pływania stylem motylkowym wbrew pozorom może okazać się przyjemna i dać wiele satysfakcji.

Ile trwa nauka pływania – podsumowanie

 

To ile trwa nauka pływania zależy od wielu czynników jak częstotliwość uczęszczania na basen, długość trwania lekcji, indywidualne predyspozycje, miejsce nauki pływania i warsztat trenerski instruktora / trenera pływania. Starałem się jednak podawać konkretne ilości godzin przypisane konkretnie do danych stylów aby przekazać ogólny obraz czasu trwania nauki pływania. Większość moich kursantów uczy się szybciej. Jednak najważniejsze jest abyś uczył/a się dokładnie nabierając prawidłowe nawyki ruchowe. Reasumując, nie sztuką jest nauczyć się tak, aby pokonać 25 m i umierać walcząc o oddech. Sztuką jest pływać poprawnie technicznie, znać wiele ćwiczeń doskonalących dane style, być zaznajomionym z sprzętem pływackim i mieć z tego prawdziwą radość i satysfakcje 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *