Choć nie wszystkie obiekty wymagają ich noszenia, tego rodzaju akcesoria zdecydowanie warto sobie sprawić, zwłaszcza jeżeli pływasz częściej niż jedynie kilka razy w miesiącu. Właściwie dobrane czepki na basen pozwalają bowiem nie tylko pływać szybciej (zmniejszają opór w wodzie), ale przede wszystkim chronią Twoje włosy i skórę głowy przed przesuszaniem się oraz innymi konsekwencjami długotrwałego oddziaływania chloru.

Dla niektórych osób to także kwestia wygody, gdyż po wyjściu z wody nie trzeba już tracić mnóstwa czasu na suszenie włosów. Jak jednak wybrać czepek na basen, aby posłużył nam długo i zapewniał niezbędny komfort podczas treningów? Na to pytanie odpowiadamy w dzisiejszym artykule!

Na co zwrócić uwagę przy wyborze czepka na basen?

Przede wszystkim sprawdź, czy rozmiar jest właściwy. Jeżeli wybierzesz za mały, produkt odbierze Ci całą przyjemność z pływania na basenie, bo będzie powodował nadmierny ucisk głowy. Natomiast zbyt luźny czepek pływacki po prostu nie spełni swojej funkcji, gdyż woda dostanie się pod materiał, trudno w tej sytuacji mówić więc o jakiejkolwiek ochronie włosów przed chlorem. Podczas przymierzania warto mieć już założone okulary do pływania, upewnisz się wówczas, że taki zestaw będzie dobrze ze sobą współgrał i nie obniży Twojej wygody.

Na rynku dostępna jest bardzo szeroka gama modeli, w tym zaprojektowane specjalnie dla osób z długimi włosami oraz wyposażone w wypustki delikatnie masujące głowę, przez co pobyt na basenie staje się jeszcze przyjemniejszy. Uwzględnij te dodatkowe właściwości przy zakupie.

Który z materiałów jest najlepszy?

Wszystko zależy od Twoich potrzeb. Najbardziej uciążliwe w zakładaniu są zdecydowanie czepki gumowe, dlatego zalecamy rozejrzeć się za modelem silikonowym. Takie akcesoria na basen są wyjątkowo wytrzymałe, łatwo się je zakłada i nie przepuszczają wody. Wiele osób ceni sobie również akcesoria z lateksu, który charakteryzuje się dobrą przepuszczalnością powietrza.

Pamiętaj jednak, że popularne czepki materiałowe nie zapewniają odpowiedniego poziomu ochrony przed chlorowaną wodą – mocno ją chłoną. Jeżeli lubisz modele dzianinowe, zalecamy wybrać produkt, który jest dodatkowo powlekany np. silikonem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *