Zanurzenie głowy w wodzie, to pierwszy krok osób uczących się pływać w celu poczucia się swobodniej i pewniej w środowisku wodnym. Przede wszystkim należy już na początku zaznaczyć, że osoby dorosłe, które wcześniej nie miały kontaktu z wodą zanurzając twarz / głowę w wodzie będą czuły się niekomfortowo. Z związku z tym po zanurzeniu twarzy w wodzie mogą zaistnieć problematyczne sytuacje, w których woda będzie dostawać nam się do nosa, co jest bardzo nieprzyjemnym uczuciem.

 

Zanurzenie głowy pod wodę – woda dostająca się do nosa

 

Dzieje się tak ponieważ na lądzie oddychamy głównie przez nos. Idąc do pracy, siedząc, czy oglądając telewizję nie skupiamy się na tym jak oddychamy – robimy to naturalnie. Zanurzając twarz / głowę do wody znajdujemy się w zupełnie innym środowisku, w którym musimy wstrzymać powietrze. Niewątpliwie istnieje szansa, że w trakcie przebywania pod wodą nieświadomie przyjmiemy schemat oddechowy, który wykorzystujemy na co dzień, tym samym wciągając wodę do nosa.

Zanurzenie głowy w wodzie – woda dostająca się do ust

 

Z pewnością osoby zaczynające swoją przygodę z pływaniem,  czują się w wodzie niepewnie. Potęguje to zanurzenie twarzy / głowy w wodzie przez co nie jesteśmy w stanie kontrolować wydających się prostych czynności. Może się zdarzyć tak, że nie utrzymamy zamkniętych ust, pijąc wodę. Szczególną uwagę musimy zwrócić na moment wynurzania głowy z wody. To właśnie wtedy chcemy szybko nabrać większą dawkę powietrza nie do końca prawidłowo oceniając czy nasze usta są jeszcze tuż pod powierzchnią wody czy nad taflą wody.

Zanurzenie głowy w wodzie – bezdech, czyli wstrzymanie powietrza

 

Zanurzając twarz do wody, musimy wstrzymać oddech. Jako instruktor / trener spotkałem się z osobami dla których wstrzymanie powietrza stanowiło wyzwanie nawet na lądzie. Dlatego też przed zanurzeniem dobrym rozwiązaniem jest wstrzymanie powietrza nad wodą na co najmniej 5 sekund. Następnie, zanurzenie twarzy w wodzie, najlepiej robić krok po kroku – etapami.

Jak zanurzyć głowę pod wodę?

 

Zanurzać głowę pod wodę należy etapowo. Oznacza to, że powinniśmy powoli oswajać się z zanurzeniem najbardziej wrażliwych dla nas punktów twarzy – ust i nosa. Przede wszystkim zarówno usta, jak i nos są narządami oddechowymi. Z tego też, powodu nie czujemy się komfortowo zanurzając je w wodzie, gdyż odbieramy sobie możliwość oddychania. Dodatkowo twarz i uszy, oczy stanowią ważny element w naszym życiu. Dlatego też musimy się stopniowo przyzwyczajać do zanurzania ich w wodzie wychodząc tym samym z strefy komfortu. Zanurzaj twarz powoli i etapami a wszystko będzie dobrze a po pewnym czasie zobaczysz, że to bardzo fajne i przyjemne uczucie 🙂

Zanurzenie głowy z podopieczną

Zanurzenie głowy z podopieczną

Pierwszy etap zanurzenia głowy w wodzie – usta pod wodą

 

Trzymając się rękoma krawędzi i pewnie stojąc na dnie nabierz sporą dawkę powietrza i kucając zanurz usta przytrzymując je pod wodą przez 5 sekund. Skupiaj się na tym, aby były zamknięte i nie nabierać powietrza przez nos. Czynność powtarzaj tak długo aż bezdech nie będzie sprawiał Ci problemu i poczujesz się w tej pozycji swobodnie.

Drugi etap zanurzenia głowy w wodzie – usta i nos pod wodą

 

Następny etap, to zanurzenie ust i nosa w wodzie na około 5 sekund. W tej sytuacji skupiamy się na powolnym zanurzeniu kolejno ust i nosa. Wstrzymujemy powietrze na co najmniej 5 sekund. Jeżeli dasz radę wstrzymać powietrze w powyższej pozycji dłużej niż 5 sekund to super. Musimy przyzwyczajać nasz układ nerwowy i oddechowy do środowiska wodnego. Dzięki temu poczujemy się pewniej i swobodniej.

Trzeci etap – czubek głowy pod wodą

 

Ostatni etap to zanurzenie całej głowy pod wodę. Jeżeli nie potrafimy wyczuć tego, czy cała głowa jest pod taflą wody – połóżmy dłoń na jej czubek. Podczas wykonywanych ćwiczeń nie widzimy swoich ruchów, tak jak na siłowni. W związku z tym nie wiemy, czy dane ćwiczenie wykonujemy prawidłowo. Wykonuj powyższą czynność i powtarzaj aż poczujesz się pewniej i swobodniej. Dzięki temu następne ćwiczenia podczas nauki pływania będziesz w stanie wykonać dokładniej. Zanurzenie głowy w wodzie możemy ćwiczyć również w domu. Podczas kąpieli próbuj zanurzać kolejno usta, nos w wodzie. To samo ćwiczenie możemy wykonać z miską pełną wody.

 

Podsumowanie

 

Reasumując, powyższy artykuł jest zbiorem doświadczeń mojej pracy. Spotykam się często z osobami z lękiem przed wodą. Z osobami, które nigdy wcześniej nie miały kontaktu z wodą. Dlatego opisane informacje są podane: krok po kroku. Osoby mające wcześniej kontakt z wodą, wykonają zanurzenie głowy w wodzie naturalnie. Natomiast ważne jest aby w nauce pływania z osobą z lękiem przed wodą postępować etapowo – jeszcze bardziej rozbijać na prostsze elementy dane umiejętności pływackie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *