Odbierając nagrody za swoje wybitne osiągnięcia, wielu sportowców kieruje podziękowania do rodziców. Nie wynika to jedynie z grzeczności czy przywiązania do mamy i taty. Przecież najczęściej to właśnie oni prowadzą dziecko na pierwszy trening i wspierają jego sportowy talent przez cały czas trwania kariery. Takie wsparcie ma nieocenioną wartość zarówno dla najmłodszych adeptów pływania, jak i nastolatków oraz dorosłych już zawodników.

Porażki na pewno będą się zdarzać, nawet jeżeli wychowujemy w swoim domu nowego Michaela Phelpsa – ważne, aby w razie niepowodzeń rodzice dalej byli pełni wiary w umiejętności młodego pływaka i pomagali mu uporać się ze stresem.

W jaki jeszcze sposób można wspierać sportowy talent dziecka? Garść ciekawych porad dla rodziców i opiekunów prezentujemy w dzisiejszym artykule!

Nie nastawiaj się na wychowanie medalisty olimpijskiego – pozwól dziecku odkrywać talent

 

 

Wsparcie rodzica na początkowym etapie powinno polegać przede wszystkim na zainteresowaniu dziecka różnymi dyscyplinami sportowymi. Pod żadnym pozorem nie wolno zmuszać pociech do regularnego chodzenia na treningi – sport musi być dobrą zabawą i sprawiać przyjemność, w przeciwnym razie kandydat na sportowca szybko się wypali.

Jeżeli zauważymy, że syn lub córka ma talent do np. pływania, piłki nożnej czy gimnastyki, powinniśmy zachęcać je do rozwijania swojej pasji. Rodzic może wspierać nową zajawkę dziecka na różne sposoby. Najważniejsze, aby nie wywierać na nie presji, ale cały czas rozmawiać, interesować się emocjami młodego człowieka i być dla niego opoką, zwłaszcza przy niepowodzeniach.

Nie każdy musi zdobywać medale – pamiętaj, że umiejętności i wydolność wypracowane w dzieciństwie zaprocentują w dorosłym życiu, nawet jeżeli talent do pływania lub innej dyscypliny sportowej nie okaże się wystarczający do rozpoczęcia kariery profesjonalnej.

W jaki sposób wspierać sportowy talent dziecka od najmłodszych lat?

 

Warto zainteresować go tymi dyscyplinami, które pozwalają wzmocnić wszystkie grupy mięśni, zwiększyć wytrzymałość i wyćwiczyć koordynację ruchową. Taką aktywnością jest oczywiście nauka pływania w Swimming For Life. Wiemy, jak wspierać sportowy talent dziecka w każdym wieku i połączyć rozwój umiejętności z mnóstwem dobrej zabawy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *