Oddychanie w kraulu jest to proces warunkujący ekonomiczne i wydajne poruszanie się w wodzie. Dlatego stanowi istotny element techniki pływania stylem dowolnym. Na lądzie oddychamy bez zakłóceń pod kontrolą autonomicznego układu nerwowego. Nie myślimy o tym. Natomiast podczas pokonywania określonego dystansu na basenie, jeziorze jest to trudniejsze. Oddychamy nie równo, wstrzymujemy powietrze, jesteśmy spięci. Dzieje się tak ponieważ napotykamy na nowe czynniki i środowisko, które zdecydowanie komplikują nabranie i wypuszczenie powietrza.

Oddychanie w stylu dowolnym

 

Na lądzie ludzie przyzwyczajeni są do oddychania w stosunku jeden do jednego, z wdechem i wydechem o mniej więcej tej samej długości. W wodzie jest inaczej i stosunek wdechu do wydechu wynosi 1:2. U lepszych pływaków wydech trwa nawet trzy razy dłużej niż wdech.

Wiele osób uważa, że uczucie powstałe w wyniku nie dostarczania tlenu jest spowodowane głównie jego brakiem, lecz w rzeczywistości jest to bardziej skomplikowane. Nasze ciało wykorzystuje tlen i tworzy produkt odpadkowy w postaci dwutlenku węgla. Gdy gromadzimy CO2, nasze ciało dostarcza informację do mózgu, że musimy oddychać.

Wzywanie do oddychania napędzanie jest nadmierną ilością CO2, nie zawsze brakiem tlenu. Natomiast pozbywanie się CO2 pomaga złagodzić stres związany z brakiem oddechu.
Prawidłowe oddychanie jest zależne od wielu elementów techniki pływania.

 

 

 

Technika oddychania w stylu dowolnym:

 

1. Szybki wdech następujący po pozbyciu się całego powietrza z płuc.
2. Powrót głowy do wody i skierowanie wzroku na dnie basenu.
3. W trakcie wsuwania ręki do wody rozpocznij równomierny wydech.
4. Wydech kontynuujemy przez cały cykl ramion.
5. W trakcie gdy ręka wchodzi do wody obracamy głowę aby nabrać powietrze.

Wiele osób wstrzymuje powietrze przed wydechem ale należy pamiętać, że zawsze wydech powinien być dłuższy od wdechu. Ponadto ważne jest to, aby pozbyć się całego powietrza przed jego nabraniem.

WYDYCHAĆ POWIETRZE NOSEM CZY USTAMI?

 

Moim zdaniem, jest to kwesta indywidualna. Natomiast z doświadczenia mogę powiedzieć, że robiąc wydech nosem trudno jest się pozbyć całego powietrza z naszego ciała. Wielu zawodników wykonuje ostateczne wydmuchnięcie przed wdechem przez nos i usta, co pomaga nie tylko szybko przygotować płuca na kolejny wdech , ale też odepchnąć wodę od twarzy i zapobiec zachłyśnięcia. Wypuszczanie powietrza przez nos podczas nawrotu, blokuje dostanie się wody do zatok, co jest bardzo nie miłym przeżyciem.

PRAWIDŁOWA POZYCJA CIAŁA PODCZAS ODDYCHANIA

 

Podczas oddychania w kraulu najlepsi pływacy potrafią brać wdech w stylu dowolnym poniżej poziomu wody. Jeżeli ułożymy głowę i ciało w prawidłowej linii to głowa wytworzy naturalna falę podobną do fali dziobowej. Sprawia to, że możemy nabierać powietrza ustami nieco poniżej linii wody. Głowa powinna być w linii przebiegającej przez szyje i kręgosłup. Powinna już znajdować się w powyższej pozycji przed włożeniem ręki do wody aby zachować jak najmniejszy opór wody. Książkowo kąciki ust powinny znajdować się przy powierzchni wody i jeden okular powinien być zanurzony w wodzie.

BŁĘDY

 

1. Zbyt długie wstrzymywanie wydechu powoduje napięcie ciała, które utrudnia nam ekonomiczne pływanie w wodzie. Utrudnia prawidłową wymianę gazową. Utrzymuje również zbyt wysokie stężenie dwutlenku węgla, powodując potem desperacką potrzebę częstego wyjmowania głowy w celu nabrania powietrza na dłuższym dystansie. Wstrzymywanie wydechu utrzymuje naszą klatkę piersiową zbyt wyporną w wodzie, ponieważ płuca są wypełnione powietrzem. Skutkiem tego jest opadanie bioder i problem z utrzymaniem właściwej pozycji ciała.

2. Zbyt szybkie wypuszczanie powietrza powoduje utratę pływalności naszego ciała. Dzieje się tak ponieważ tlen jest lżejszy od wody. Ponadto gwałtowne pozbycie się tlenu wymusi chęć pospiesznego wyjęcia głowy nad taflę wody.

3. Pamiętajmy aby podczas nabierania powietrza nie zabierać ręki z przodu. Ona stanowi oparcie i podstawę wykonywania rotacji podczas nabierania powietrza. Jeśli ją zabierzemy zbyt szybko włożymy o wiele więcej wysiłku podczas pływania i stracimy opływową sylwetkę ciała. Najczęściej popełnianym błędem w szczególności u początkujących pływaków jest nadmierne unoszenie głowy w celu nabrania powietrza zamiast wykonywać wdech poprzez rotację ciała.

Rytmiczne oddychanie

 

Rytmiczne oddychanie w kraulu polega na dążeniu do naturalnego i swobodnego oddychania ,które charakteryzuje się powtarzalnością danego schematu oddechowego. Wobec tego należy pamiętać o krótkim i szybkim nabieraniu powietrza ustami i równomiernym wypuszczaniu go w wodzie. Ponadto, przed nabraniem kolejnej dawki tlenu powinniśmy pozbyć się całego powietrza z płuc.

CO ILE RUCHÓW RAMION NABIERAĆ POWIETRZA I NA KTÓRĄ STRONĘ?

 

Łagodny równomierny wydech wykonujemy wprowadzając dłoń do wody i utrzymujemy przez cały cykl. Zapewne widzieliście na basenie osoby oddychające w różny sposób. Najlepiej oddychać z jednej strony, co jeden cykl ramion. To pozwoli nam dostarczyć solidną dawkę tlenu a tym samym wykonać większy wysiłek i pływać szybciej. Pływając w powyższy sposób również łatwiej złapać rytm i uniknąć bólu mięśni. Sam przyzwyczajony jestem do obserwacji linii brzegowej po stronie oddechu. Natomiast bardzo przydatną umiejętnością jest oddychanie zarówno na prawą stronę, jak i lewą. Dzięki temu możemy oddychać w kraulu w przeciwnym kierunku fali i mamy możliwość obserwowania innych osób.

Obrót głowy po wdech

Wskazówki

 

Spotkałem się z opinią, że branie oddechu 10x na prawą stronę a następnie 10x na lewą stronę pomaga oszczędzić mięśnie. Osobiście uważam, że każdy powinien wypracować wygodny dla siebie schemat oddechowy zachowując wyżej przedstawione podstawy. Zaznaczyć jednak należy, że szybsze pływanie dłuższych dystansów wymaga większej ilości tlenu. Dlatego w mocnym pływaniu dłuższych dystansów lepiej się sprawdzi nabieranie powietrza co drugi ruch ramion.

ODDYCHAJ W PRZECIWNYM KIERUNKU FALI

 

Tak jak wyżej wspomniałem. W szczególności na wodach otwartych zaleca się oddychania na obie strony w zależności od kierunku fali. Umiejętność oddychania na obie strony pozwala odpocząć naszym mięśniom oraz lepiej kontrolować wyścig.

Podsumowanie

 

Oddychanie w kraulu nie jest proste dla początkujących. Dlatego pamiętaj, że do prawidłowego nabierania i wypuszczania powietrza w trakcie poruszania się w wodzie musisz się przyzwyczaić. Daj sobie więcej czasu aby dokładnie skupić się na tym elemencie podczas wykonywania specjalistycznych ćwiczeń jak i pływania w stałym lub zmiennym tempie. Powodzenia! 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *