Kraul hybrydowy

Technika pływania kraulem używana przez takich pływaków jak Michael Phelps, Ryan Lochte, Tom Peterman i wielu innych. Caeleb Dressel używa hybrydowej techniki pływania kraulem na dystansie 200m. Przede wszystkim jest połączeniem dwóch sposobów pływania. Powyższa metoda pływania popularnie nazywana jest techniką galopu ze względą na asymetryczną częstotliwość uderzeń przypominającą ten sposób poruszania się koni.

Nie uciekanie się do jednego sposóbu pływania może być dla nas wspaniałą metodą na rozwinięcie indywidualnego i wygodnego sposobu pływania. Każdy styl pływania kraulem ma swoje plusy i minusy. W związku z tym, jeśli mamy problemy z nabyciem umiejętności oddychania po obu stronach, z elastycznością, zdecydowaną rotacją, to możemy dostosować konkretne elementy techniki nie tylko pod siebie i swoje możliwości, ale również do pokonywanego dystansu.

Opis techniki pływania kraulem hybrydowym

 

Decydującą cechą stylu hybrydowego jest różna prędkość prawego i lewego ramienia oraz to, że oddychamy tylko po jednej stronie. Ponadto ramię po stronie oddechu zachowuje się tak, jak w kraulu opartym na rotacji bioder. W związku z tym ręka jest wysuwana i utrzymywana przed nami trochę dłużej niż normalnie. Ponieważ ręka jest przytrzymywana dłużej z przodu, powoduje ona większą rotację bioder.

W przypadku drugiego ramienia następuje szybki chwyt wody. W związku z tym ramię po drugiej stronie natychmiast po wejściu do wody kierujemy w dół, co dodatkowo ułatwia nam nabranie powietrza po przeciwnej stronie. Rotacja bioder w tej sytuacji jest mniejsza.

Energiczny chwyt ramienia po stronie, po której nie oddychamy powoduje wysunięcie naszego ciała wyżej ku powierzchni wody. Taki zabieg pozwala wykorzystać grawitację w celu wejścia ramieniem po stronie oddechu z większą mocą, zrotowania się i wysunięcia go szybko do przodu w celu zniwelowania oporu wody. Dzięki temu powinniśmy rzucić się wręcz przed siebie. Podobną koncepcję możemy zauważyć przy wyjściu w górę, przy stylu klasycznym.

Kraul hybrydowy znacznie lepiej współpracuje z mocnymi kopnięciami. Wynika to z mechaniki stylu hybrydowego, w której po oddechu silne kopniecia są w stanie z większą mocą pchnąć pływaka do przodu i zapewnić względnie stały napęd.

Najważniejsze plusy:

 

  • łatwiejsze oddychanie
  •  wykorzystanie czynnika grawitacji
  • wygodny rytm

Trudności:

 

  • wymagająca do opanowania praca lewego i prawego ramienia
  • wykorzystanie mocnych i dobrze opanowanych kopnięć

Kiedy najlepiej stosować?

 

Kraul hybrydowy stosowany jest zazwyczaj na średniach dystansach i wodach otwartych w wymiarze od 200m do 400m i większych odległościach. Dzieje się tak, ponieważ swoje przeznaczenie zawdzięcza połączeniu dwóch technik. Technice kraula opartego na biodrach, stosowanego na dłuższych dystansach, w którym liczba uderzeń ramion na minutę wynosi od 60 do 70. Technice kraula używanego zazwycaj w sprintach opartego na barkach, w którym liczba uderzeń wynosi od 90 do 100 na minutę.

Podsumowanie

 

Poszczególne techniki kraula zaawansowani pływacy stosują jak narzędzia. Dane narzędzie ma określone przeznaczenie. W związku z dostosowują określone typy kraula do dystansu jaki pokonują. Przede wszystkim poznanie technik pływackich pozwala być bardziej wszechstronnym i rozwijać swój warsztat pływacki, do czego każdy pływak powinien dążyć.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *