Zwykły ból po treningu jest wskazany – problem pojawia się, gdy uraz utrzymuje się przez dłuższy czas, co może wskazywać na naderwanie ścięgno czy zapalony mięsień. Pływacy mają kilka możliwości, by zapobiec kontuzjom. Jedną z nich jest trening partii ciała połączony z pomocą profesjonalnego instruktora, który poprawi naszą technikę pływania. O czym jeszcze trzeba wiedzieć?

Kontuzje, z którymi najczęściej borykają się pływacy

Wypadki się zdarzają, dlatego do urazów, które dotykają zarówno amatorów, jak i profesjonalistów uprawiających sport pływacki zaliczamy problemy z:

• barkami,
• kolanami,
• kręgosłupem.

Co ciekawe, wśród początkujących pływaków, powyższe kontuzje nie są aż tak częste, jak w przypadku zawodowców — powodem jest mniejsze obciążenie mięśni i stawów podczas treningów czy zawodów pływackich. Ból jednak nigdy nie jest jednoznaczną diagnozą, gdyż przyczyny problemów z barkami, kolanami czy kręgosłupem mogą być różne. Podczas gdy zwykły ból potreningowy jest zupełnie normalny, tak poważniejsze zaburzenia, czyli naderwane ścięgna czy zapalenia mięśni, powinny być już dla nas sygnałem ostrzegawczym.

Wśród pływaków najczęściej występują problemy z barkami, gdyż powodem jest długie trzymanie ramienia w pozycji nad głową. A jeśli dodamy do tego częste treningi, na których przepływamy odległości liczone w kilometrach, to w skali tygodnia daje nam to ogromne ilości obwodzenia ramionami. Niestety, większość sportowców nie jest nawet świadoma, jak zapobiec kontuzjom oraz jakie działania profilaktyczne należy przeprowadzić, by zmniejszyć ryzyko naderwania ścięgna czy zapalenia mięśnia. Co można w tym celu zrobić?

Jak zapobiec kontuzjom podczas pływania?

Podstawowym działaniem zapobiegawczym jest trening poszczególnych partii ciała, jednak nie w wodzie, tylko na lądzie. Do ćwiczeń zaliczamy przede wszystkim trening retrakcji barków, najlepiej z wykorzystaniem piłki. Powodem kontuzji może być też nieprawidłowa technika pływania, która dotyczy najczęściej początkujących pływaków, choć nierzadko i zawodowców. Obie grupy mogą poznać rady udzielane przez profesjonalnego instruktora. Tutaj szczególnie polecamy stronę swimmingforlife.pl, na której znajdują się wszystkie informacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *