Jak wygląda nauka pływania dla dorosłych?

Osoby dorosłe, które nie podjęły się nauki pływania jako dzieci, często zastanawiają się jak wygląda nauka pływania dla osoby dorosłej. W natłoku tych myśli znajduje się lęk przed wodą, wstyd przed innymi oraz towarzyszy obawa przed nowym i nieznanym procesem jakim jest oswajanie z środowiskiem wodnym oraz nauka pływania. Jednak podjęcie decyzji o nauce pływania w dorosłym wieku ma również drugą stronę medalu. Zwiększamy swoje bezpieczeństwo oraz zyskujemy ogromne możliwości, które dostarczać nam będą nawet już do końca życia ogromną liczbę korzyści.

Jak wygląda efektywna nauka pływania dla osób dorosłych?

 

Nauka pływania dla osób dorosłych przebiega metodą analityczną, która polega na nauce danego elementu krok po kroku. Dzieje się tak, ponieważ style pływackie są bardzo złożone. Dlatego niezbędne jest uproszczenie uczonego elementu poprzez podział na prostsze części. Tym sposobem ucząca osoba będzie mogła skupić się w pełni na ćwiczonym ruchu. Dodatkowo uniknie błędów i będzie nabierała prawidłowe nawyki pływackie. W rezultacie same opanowywanie styli pływackich stanie się przyjemniejsze i bardziej satysfakcjonujące.

Opanowywanie poszczególnych ruchów pływackich u osób dorosłych powinno przebiegać w warunkach izolacji. W związku z tym w bardziej złożonych ćwiczeniach, elementach używamy sprzętu pływackiego umożliwiającego wystarczającą koncentrację na ćwiczonym ruchu ułatwiając przebieg całego zadania.

 

Przede wszystkim o tym jak powinna wyglądać nauka pływania dla osób dorosłych decyduje szereg czynników takich jak lęk przed wodą, historia kontuzji, zalecenia zdrowotne, charakterystyka wcześniejszego kontaktu z środowiskiem wodnym lub jej brak. Już na początku powyższe informacje stanowią decydujący wpływ na dobór właściwych ćwiczeń i dostosowania odpowiedniego programu nauczania do uczącej się osoby.

Przebieg nabywania umiejętności pływackich przez osobę dorosłą:

 

  • Rozmowa o posiadanych umiejętnościach, obawach, wcześniejszych doświadczeniach
  • Ustalenie celu, który należy osiągnąć
  • Właściwa organizacja lekcji
  • Opanowywanie lęku przed wodą, oswajanie z środowiskiem wodnym
  • Nabycie niezbędnych podstaw pływackich
  • Nauka pływania poszczególnymi stylami pływackimi, zapoznanie z przydatnym sprzętem pływackim
  • Nauka unoszenia i utrzymywania w pionie z głową nad wodą na głębokiej wodzie

Filmy pokazujące jak nasi kursanci opanowują umiejętności pływackie

Czy w wieku 40 lat można nauczyć się pływać?

W wieku 40 lat można nauczyć się pływać poszczególnymi stylami pływackimi, unosić się na wodzie a nawet rozpocząć przygodę z maratonami i triathlonem. Dodatkowo nabyte umiejętności pływackie będą towarzyszyć nam do końca życia. Dlatego pływanie pozytywnie wpłynie na nasz stan zdrowia i samopoczucie.

Czy w wieku 50 lat można nauczyć się pływać?

Odpowiedź brzmi, tak. Nauka pływania po pięćdziesiątce to wspaniała decyzja ponieważ poruszanie się w wodzie odciąża stawy, poztywnie wpływa na kręgosłup. W związku z tym czyni to aktywność pływacką bardzo bezpieczną. Ucząc się pływać jako dorośli nie tylko poprawimy pewność siebie w wodzie a również będziemy w stanie korzystać z wielu atrakcji. Przede wszystkim pływać długość za długością w celu poprawy parametrów swojego zdrowia.

Ucz się pływać niezależnie od swojego wieku

Niezależnie w jakim wieku jesteś, nauka pływania wniesie do Twojego życia wiele pozytywnych aspektów. Począwszy od polepszenia stanu zdrowia, skutecznej profilaktyki uciążliwych dolegliwości po umiejętności pływackie, które pozwolą czuć się pewniej na spływach kajakowych, w pływaniu wpław na wodach otwartych, żeglowaniu, nurkowaniu i wielu innych aktywnościach. Zadbaj o swoje zdrowie. Nie wstydź się. Uczy się pływać wiele osób dorosłych spełniając swoje pływackie cele.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *