Nauka pływania to szereg procesów obejmujących wiele zależnych od siebie elementów. Zrozumienie jego przebiegu przyczyni się do skuteczniejszej i przyjemniejszej nauki pływania. W związku z tym jaką wiedzę powinna posiadać ucząca się osoba? W jakim stopniu zrozumienie toku nabywania umiejętności pływackich, przyczyni się do szybszej i skuteczniejszej nauki? Poznanie odpowiedzi na te pytania stanowi ważny aspekt mający ścisłe przełożenie na nabywanie umiejętności pływackich.

Jak skutecznie i sprawnie uczyć się pływać?

Już na samym początku zastanawiamy się, ile czasu zajmie nauka pływania. Dodatkowo mamy różne oczekiwania wobec jej ostatecznej formy. W związku z tym, chcemy szybko nabyć jak najwyższe umiejętności pływackie. Niestety taki sposób myślenia w większości przypadków może zniechęcić nas do systematycznego kontynuowania przygody z pływaniem. Dzieje się tak ponieważ nabycie dobrego nawyku pływackiego to setki, tysiące dobrze powtórzonych ruchów. Natomiast same prawidłowe wykonanie danego ruchu w nowym środowisku wodnym, wymaga odpowiedniej koncentracji i warunków.

Korzystnym rozwiązaniem jest nauka konkretnego ruchu, schematu ruchów krok po kroku. Pełna koncentracja na danym ćwiczeniu i stawianie sobie mniejszych i łatwiejszych do osiągnięcia celów sprawą, że nabycie dobrych nawyków pływackich będzie sprawniejsze i sprawi więcej satysfakcji.

Plusy takiego podejścia do nauki pływania są bardzo ogólne, ale też ważne:

  • większa przyjemność z nauki pływania
  • znaczna świadomość procesu nabywania konkretnych umiejętności pływackich
  • motywacja, która wpływa na systematyczną naukę pływania

 

Nauka pływania - Swimming for life

 

Dobre nawyki to klucz do sukcesu

 

Skuteczną naukę pływania możemy porównać do budowy domu. Tylko dobre fundamenty pozwolą nam stworzyć wymarzoną i funkcjonalną budowlę. W związku z tym dopiero po opanowaniu prawidłowych ruchów pływackich przechodzimy do tych bardziej wymagających. W innym przypadku trudniejsze ćwiczenia będą sprawiały nam więcej kłopotów, nie będziemy wykonywać je poprawnie. Ponad to jeśli konkretne ćwiczenie nie spełnia swojego celu ponieważ nam zwyczajnie nie wychodzi, powinniśmy je ułatwić lub podzielić na kilka prostszych elementów. Dobry nawyk wymaga systematyczności i konsekwencji. Stopniowa nauka poszczególnych elementów i prawidłowy dobór ćwiczeń do poziomu kursanta ostatecznie przyspieszą nabywanie umiejętności pływackich i sprawią, że nauka będzie efektywniejsza.

Wyrabianie dobrych nawyków pływackich zależy od:

  • Systematyczności
  • Konsekwencji
  • Koncentracji
  • Powtarzalności

Na czym koncentrować się w nauce poszczególnych umiejętności pływackich?

 

Koncentracja na zbyt wielu elementach w większości sytuacji, może przynieść taki efekt, że nie wykonamy wystarczająco dobrze żadnego z uczonych ruchów. W związku z tym doprowadzamy do takich warunków abyśmy mogli podczas ćwiczenia realizować jeden lub dwa elementy. Dopiero po ich opanowaniu możemy dołożyć kolejny. Taka metoda pozwoli Ci szybciej opanowywać dane umiejętności i budować poszczególne style pływackie na mocniejszych fundamentach.

Koncentracja na góra dwóch elementach:

  • szybsza nauka pływania
  • stabilniejsze opanowanie umiejętności pływackich
  • większa satysfakcja z nauki

Co zrobić, gdy nauka pływania jest zbyt trudna?

 

Nauka pływania może wydawać się zbyt trudna, gdy dane ćwiczenie lub ćwiczenia nie realizujemy po naszej myśli. Po zastosowaniu wcześniejszych porad mamy jeszcze jedne wyjście. Możemy powrócić do wykonywania wcześniej poznanych umiejętności i prostszych ćwiczeń. Nabywanie umiejętności pływackich utrudnia również lęk przed wodą. Oprócz kwestii przysłowiowej blokady w naszej głowie dochodzi napięcie mieśniowe. Dzieje się tak ponieważ w prawidłowych warunkach, podczas wykonywania danego ruchu człowiek napina jedne grupy mięśniowe a drugie rozluźnia. Natomiast osoba z lękiem w większości je napina. W związku z tym nauka i wszelkie próby wykonywania danych elementów są mniej efektywne. U osób z lękiem przed wodą ważne jest więc, nie tylko wykonywanie ćwiczeń. Ważniejszym aspektem jest tutaj przyzwyczajanie się do środowisko wodnego i same w sobie próbowanie.

W razie problemów w nauce pływania spróbuj:

  • podzielić wykonywane ćwiczenia na łatwiejsze elementy
  • wrócić do wcześniej wykonywanych, prostszych ćwiczeń
  • w przypadku trudniejszych ćwiczeń zastosuj odpowiedni sprzęt pływacki

Sprzęt pływacki – kiedy przyspiesza a kiedy spowalnia naukę pływania?

 

Nauka pływania z Anią

 

Pierwsze kroki w wodzie, rozpoczęcie przygody z pływaniem to przede wszystkim zapoznanie się z środowiskiem wodnym. Na tym etapie ucząca się osoba zapoznaje się z swoją wypornością, pływalnością i ograniczeniami. W związku z tym stajemy się w wodzie bardziej świadomi tego, jak zachowuje się nasze ciało. Na tym etapie używanie zbyt często sprzętu pływackiego wydłuża naukę pływania i stanowi pewną przeszkodę. Dzieje się tak ponieważ ucząca się osoba ma problem z zapoznaniem się jak ciało zachowuje się w środowisku wodnym. Sprzęt pływacki stosujemy w celu ułatwienia wykonywania trudniejszych ćwiczeń. Akcesoria pływackie stanowią również znaczną pomoc w skupieniu się na ćwiczonym ruchu i jego izolacji.

 

Najczęściej używany sprzęt w nauce danych elementów:

  • Fajka czołowa
  • Płetwy
  • Pullbuoy lub mała deseczka

Podsumowanie

 

Oczywiście cały proces nauki pływania uzależniony jest od warsztatu instruktora, podejścia, kursanta, ich relacji. Jednak wyżej wymienione wskazówki i porady pomogą w bardziej świadomy sposób uczestniczyć w toku nabywania umiejętnosci pływackich. Nauka pływania to wartość i umiejętności oraz bezpieczeństwo na całe życie. Natomiast jeśli zastosujesz się do wspomnianych informacji, nauka pływania stanie się bardziej przyjemna, efektywna i skuteczna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *