Wielu początkujących zawodników przygotowujących się do triathlonu lub zawodów pływackich na wodach otwartych trenuje wyłącznie na basenie. Prawidłowa nawigacja na jeziorze okazuje się więc dla nich nierzadko istną czarną magią: gdy pojawia się stres związany z rywalizacją, a widoczność jest daleka od idealnej, wyzwaniem jest nawet poruszanie się w linii prostej. W jaki sposób zatem nie tylko nie zgubić się na open water, ale jeszcze wypracować sobie przewagę nad innymi uczestnikami? Przygotowaliśmy dla Ciebie przydatne wskazówki na ten temat!

Skuteczna nawigacja na jeziorze – o czym musisz pamiętać?

Osoby początkujące starają się naśladować innych zawodników lub wynurzają całą głowę ponad taflę wody, by dostrzec charakterystyczne punkty orientacyjne. Pierwszy sposób może okazać się skuteczny, ale jedynie pod warunkiem, że płyniemy za uczestnikiem, który dobrze zna się na nawigacji i sam nie gubi się na jeziorze. Wysokie podnoszenie głowy jest natomiast poważnym błędem: łatwo stracić właściwy rytm pływania czy zachłysnąć się wodą. Nawet jeżeli jakimś cudem unikniesz tego rodzaju problemów i tak zmarnujesz mnóstwo energii. Najlepiej więc nie wynurzać całej głowy, a jedynie lekko ją unosić, upewnić się, że płyniesz w dobrym kierunku i od razu powrócić do odpowiedniej pozycji pływania.

Aby ułatwić sobie nawigację na jeziorze i osiągać lepsze rezultaty podczas zawodów, staraj się:

• przeprowadzić rekonesans na trasie, żeby wiedzieć, jak wyglądają poszczególne boje i sprawdzić, jakie są charakterystyczne punkty na brzegu,

• minimalizować wysiłek poprzez trzymanie się w strefie cienia hydrodynamicznego, czyli płynąć w niewielkiej odległości za rywalem, mniej więcej na wysokości jego kolan,

• nie nabierać powietrza w trakcie w momencie nawigowania,

• trenować nie tylko na pływalni, ale w miarę możliwości również na akwenie otwartym.

Jeżeli nie masz doświadczenia w nawigacji na jeziorze, świetnym pomysłem może okazać się także wykupienie lekcji pływania na wodach otwartych. W ośrodku Swimming For Life pomożemy Ci wyeliminować błędy i radzić sobie z falami – dzięki naszym lekcjom poczujesz się pewniej podczas zawodów i łatwiej będzie Ci pływać najkrótszą trasą!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *