Wystarczy przeczytać choć biografię choć jednego wybitnego sportowca, aby wiedzieć, że nawet najcięższe treningi na niewiele się zdadzą, jeżeli zaniedbamy zdrowy styl życia. Chodzi nie tylko o unikanie używek i zadbanie o właściwą ilość snu każdego dnia, ale przede wszystkim o odżywianie się w zbilansowany sposób. Jeżeli chcesz wiedzieć, jak właściwie powinna wyglądać dieta pływaka, wiele przydatnych porad znajdziesz w naszym artykule.

Pamiętaj jednak, że są to jedynie wskazówki – sposób odżywiania się i zapotrzebowanie kaloryczne to przecież kwestia w ogromnej mierze indywidualna, zależna choćby od wieku, płci, masy ciała i wielu innych czynników. Szczególną uwagę polecamy zachować przy układaniu jadłospisu dla dzieci i młodzieży – najlepiej skonsultować się ze specjalistą od dietetyki sportowej.

Co powinno się znaleźć w diecie pływaka?

Pływanie jest jedną z tych dyscyplin sportowych, które wiążą się z wyjątkowo wysokim wydatkiem energetycznym. Wynika to między innymi z tego, że pokonywanie kolejnych długości na basenie czy treningi na otwartych akwenach angażuje wiele grup mięśniowych, a ciągłe pokonywanie oporu wody nie ułatwia sprawy. Nic więc dziwnego, że organizm pływaka ma ochotę jak najszybciej uzupełnić zapasy energii – sportowiec nieustannie zmaga się zatem z uczuciem głodu. W takich warunkach łatwo zapomnieć o dyscyplinie i włączyć do diety niezdrowe przekąski, np. czekoladowe batony.

Dlatego jedzenie warto przygotować sobie wcześniej i zjeść je możliwie jak najszybciej po wyjściu z wody. Od razu po treningu dobrze sprawdzą się choćby banany albo ciasteczka owsiane. Główny posiłek może składać się z chudego mięsa wołowego lub drobiowego (polecana jest również wątróbka, a dla wegetarian warzywa strączkowe), brązowego ryżu, kaszy albo makaronu razowego oraz warzyw gotowanych czy różnego rodzaju surówek. Przed treningiem idealnym wyborem będą natomiast klasyczne potrawy z diety pływaka: jajecznica lub owsianka z orzechami i owocami.

Czego unikać?

W diecie pływaka nie powinna się natomiast znaleźć żywność wysokoprzetworzona, a także tłuste mięsa, warto również ograniczyć spożycie słodyczy. Pomocne w opracowaniu optymalnego jadłospisu mogą być też badania pod kątem nietolerancji pokarmowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *