Jeśli nie nauczyłeś się pływać jako dziecko, z pewnością dasz radę to zrobić będąc osobą dorosłą. Niezależnie w jakim wieku jesteś zaczynając od podstaw i nabywając umiejętności pływackie zwiększysz swoje bezpieczeństwo, zadbasz o zdrowie i mocny kręgosłup oraz będziesz mógł korzystać z wielu atrakcji wodnych. W związku z tym gdy nauczysz się pływać odniesiesz wiele korzyści wpływających pozytywnie na Twój organizm i życie codzienne.

Ponadto dorośli mogą nauczyć się pływać efektywną i ekonomiczną techniką  poszczególnymi stylami. Dorosłe osoby dzięki motywacji, skupieniu i systematyczności są w stanie opanowywać trudniejsze umiejętności poruszania się w wodzie. Sprawia, to że coraz więcej osób dorosłych ucząc się od podstaw jest w stanie przepłynąć wiele długości basenu i wykonywać trudniejsze ćwiczenia techniczne. W związku z tym w zaawansowanych etapach pływackiego rozwoju dorośli stale doskonalą swoje umiejętności stawiając przed sobą rozmaite cele. Dlatego niezależnie w jakim wieku jesteś możesz nauczyć się pływać, pokonać lęk przed wodą oraz zrealizować swój wymarzony cel.

Czy dorosły człowiek może nauczyć się pływać?

 

Ogromną zaletą w nauce osób dorosłych jest ich motywacja. Dorośli są świadomi swoich potrzeb. Przede wszystkim zapisują się na lekcje w określonym celu.

Najczęstsze powody podjęcia decyzji o nauce pływania przez osoby dorosłe:

-ból kręgosłupa
-zalecenia lekarzy i ekspertów
-dostęp do atrakcji wodnych
-bezpieczeństwo
-poprawa kondycji i sprawności fizycznej
-chęć startu w triathlonie i innych imprezach sportowych
-nowa pasja

Kolejną zaletą w nauce  dorosłych jest ich skupienie. W związku z tym uwaga i koncentracja na pokazywanym i omawianym ćwiczeniu przez instruktora oraz dokładne jego wykonywanie znacząco przyspiesza naukę. Dzięki temu wykonujemy staranne i poprawne ruchy, które następnie przeistaczamy w nawyki ruchowe. Na tym etapie bardzo ważne jest to, aby nie powtarzać złych ruchów, które potem mogą przynieść negatywne konsekwencje i wydłużyć czas nauki pływania. Dlatego też systematyczne powtarzanie poprawnie wykonywanych ruchów ma olbrzymi wpływ na skuteczność nabywania umiejętności pływackich.

Problemy w nauce pływania dorosłych

 

Jako trener / instruktor  spotykam się z różnymi problemami w nauce osób dorosłych. Z pewnością te problemy dotyczą wielu z Was. Najczęściej jest to lęk przed wodą, słaba ruchomość w stawie skokowym, brak aktywności fizycznej, ograniczenia ruchowe spowodowane siedzącym trybem życia lub pracą, ograniczony zakres ruchu, zbyt duża ilość tkanki mięśniowej, historia kontuzji wynikających z uprawianych aktywności. W związku z tym nauka pływania dorosłych to wielka odpowiedzialność. Przede wszystkim istotny jest dobór odpowiednich ćwiczeń, zadań do określonego problemu. Dlatego mamy do dyspozycji w zależności od warsztatu trenera wiele ciekawych ćwiczeń i pomocny sprzęt, który znacznie uatrakcyjnia lekcje  i pobyt na basenie.

 

Nauka pływania jest ciekawą przygodą dającą satysfakcjonujące efekty

Nauka pływania jest ciekawą przygodą dającą satysfakcjonujące efekty

 

Moi podopieczni z Swimming For Life

 

Najlepszą odpowiedzią, czy dorośli mogą nauczyć się pływać są postępy moich kursantów. Część osób dorosłych, która nauczyła się pływać zrealizowała swoje pływackie i triathlonowe cele. Ponadto osoby, które nauczyły się efektywnie poruszać w wodzie znają wiele ćwiczeń doskonalących dane elementy techniczne stylów pływackich. Dodatkowo są zaznajomione z sprzętem pozwalającym ćwiczyć konkretne ruchy  podczas trudniejszych ćwiczeń technicznych. Wspomniana motywacja, skupienie i systematyczność pozwoliła kursantom ucząc się od zera przejść na 50 m tor i pływać większe obciążenia treningowe.

Dajemy możliwość szlifowania swoich pływackich ruchów i doskonalenia techniki pływackiej

Dajemy możliwość szlifowania swoich pływackich ruchów i doskonalenia techniki pływackiej

Dlaczego warto uczyć się pływać?

 

Z pewnością zdajesz sobie z tego sprawę, że coraz więcej osób w dzisiejszych czasach poszukuje aktywności fizycznej. Powodem tego jest pogarszający się stan zdrowia. Przede wszystkim siedząca praca, brak czasu na odpoczynek, codzienne obowiązki, brak snu i wiele innych negatywnych i znanych Ci czynników znacznie obciążających nasz organizm. Ponadto w dzisiejszych czasach jesteśmy narażeni na niezdrowy tryb życia określany jako: niska aktywność fizyczna, siedzący tryb życia, napięcia nerwowe i stres będące powodem otyłości. W związku z tym naukowcy zalecają dorosłym osobom w wieku od 19 do 64 lat 150 minut umiarkowanej aktywności fizycznej lub 75 minut intensywnej aktywności w każdym tygodniu. Natomiast pływanie jest wspaniałym sposobem na rozwój całego organizmu.

Poruszanie w wodzie danym stylem  to trening całego ciała. Dzieje się tak ponieważ działa na nasz organizm od stóp do głowy gdyż w celu pokonania oporu wody używamy większości grup mięśniowych. Pływanie:

-zwiększa częstość akcji serca nie obciążając organizmu
-poprawia siłę
-wzmacnia mięśnie
-pomaga kontrolować wagę
-wspomaga budowanie siły sercowo – naczyniowej
-przynosi korzyści dla naszego kręgosłupa

Jak zacząć naukę pływania?

 

Aby zacząć lekcje należy podjąć współprace z doświadczonym instruktorem / trenerem pływania. Od warsztatu i wiedzy instruktora, w dużej mierze będzie zależało to, czy dorosły nauczy się pływać, jak nauczy się pływać oraz ile czasu będzie trwała nauka. Czym więc kierować się w wyborze instruktora ? Przede wszystkim doświadczeniem instruktorskim, opiniami osób, które nauczył pływać oraz tym jak pływają jego kursanci. Nauka pływania dla dorosłych w Warszawie oferowana jest przez wielu instruktorów oraz szkoły pływackie. Aby ułatwić wybór kursantom, zamieściłem filmy obrazujące jak wygląda nauka dla dorosłych z Swimming For Life. Oto jeden z nich 🙂

Indywidualna nauka pływania

Kilka ujęć z lekcji indywidualnej Ani 🙂 Wykonała już kawał dobrej roboty starannie wykonując każde ćwiczenie i skupiając się na najważniejszych elementach. Cały czas idziemy do przodu w pozytywnej i sportowej atmosferze 🙂

Publiée par Swimming for life – Nauka pływania dla dorosłych sur Dimanche 27 octobre 2019

 

Samodzielna nauka pływania

 

Odpowiedź brzmi tak, osoba dorosła może nauczyć się pływać samodzielnie, ale jest to bardziej skomplikowany proces niosący z sobą ryzykowne konsekwencje. Wynika to z tego, że w tej sytuacji musimy sami nabyć potrzebną wiedzę z różnych źródeł traktujących o nauce. W związku z tym możemy napotkać na błędne informacje. Sprawia to, że samodzielna nauka  jest ryzykowna. W trakcie wykonywania ćwiczeń w wodzie nie widzimy swoich ruchów oraz nie mamy wsparcia w postaci obserwacji i korygowania błędów przez drugą osobę. Powoduje to większe prawdopodobieństwo nauki złych nawyków ruchowych. Odpowiedziałem twierdząco na pytanie, czy dorosły może nauczyć się pływać sugerując się znanymi mi przypadkami osób. Reasumując poznałem osoby dorosłe, które nauczyły się samodzielnie pływać. Jednak chciałbym podkreślić, że takich osób jest mało i powinniśmy uczyć się  z instruktorem / trenerem.

Czy dorosły człowiek nauczy się pływać efektywnie i ekonomicznie?

 

Zgodzisz się ze mną, że powinniśmy uczyć się tak, aby pływanie sprawiało nam przyjemność i nie stanowiło nierówną walkę z wodą. Moi kursanci na początku uczą się od podstaw stylem grzbietowym i kraulem. Te dwa style świetnie się uzupełniają. W związku z tym podczas zajęć dla dorosłych moi podopieczni rozwijają się pływacko oraz poznają narzędzia w postaci ćwiczeń na dane elementy techniki. Prawidłowe nawyki pływackie, szczegółowe wykonywanie ćwiczeń i mądrze zaplanowane lekcje  dają wspaniałe efekty. Przykładowo kursant świeżo po nauce pływania kraulem przepływał 25 m. Po zamknięciu basenu i samodzielnym pływaniu 4-5 razy w tygodniu pod koniec miesiąca już przepływał w ciągu 45 minut 1000 m kraulem. Obecnie ten dystans nie stanowi dla niego wyzwania i to jeden z wielu przypadków.

Michał - Styl dowolny - Swimming For Life

Nauka pływania dla dorosłych – Swimming For Life

Kolejnym przykładem jest kursant, który ucząc się od podstaw zrealizował swój cel i pokonał maraton pływacki a potem 1/2 IM ( 1900 pływanie, 90 km jazdy na rowerze oraz 21 km biegu ). Zaczynaliśmy od podstaw a współpraca przebiegała w miłej i wzajemnie motywującej atmosferze.W tym przypadku istotne jest to, że lekcje odbywały się indywidualnie dwa razy w tygodniu. Dodatkowo kursant samodzielnie chodził na basen co dało jeszcze szybsze efekty i postępy.

Motywacja, skupienie i systematyczna praca nad techniką daje wspaniałe efekty

 

Ograniczenia nie istnieją

 

Trzecim przykładem chciałbym się posłużyć, aby uświadomić Ci, że nauka nie zawsze jest łatwa. Często wymaga wspomnianej wyżej motywacji, skupienia i systematyczności. Jednak satysfakcja z postępów jest niezastąpiona. Pomimo znacznych problemów uczącej się osoby z sztywnością w stawie skokowym uzyskaliśmy zadowalające efekty. Mała ruchomość w stawie skokowym, to znaczne utrudnienie. Dzieje się tak ponieważ od nóg zależy efektywne i szczegółowe wykonywanie ćwiczeń. Dodatkowo zła praca nóg powoduje ich opadanie, zatapianie bioder, niewłaściwą pozycję ciała i rzutuje na inne elementy stylów pływackich. Wyobraź sobie, że to efekt domina. W związku z tym, jak jedna rzecz nie działa to ma to negatywny wpływ na inne. Jednak, za pomocą starannie dobranych ćwiczeń, sprzętu pływackiego oraz pracy i systematyczności udało nam się osiągnąć zadowalające efekty po dłuższym okresie czasu.

 

Czy dorosły może nauczyć się pływać – podsumowanie.

 

W zależności jaki jest Twój cel, przed podjęciem decyzji o nauce zadajesz sobie pytanie – czy jako osoba dorosła nauczę się pływać? Chciałbym uświadomić Cię, że tak. Pod okiem doświadczonego trenera osiągniesz swój wymarzony cel. Natomiast poruszanie się poprawną techniką poszczególnym stylem pływackim przyniesie Ci wiele korzyści zdrowotnych i radości. Ponadto nauka pływania i robione postępy przynoszą wiele satysfakcji i przyjemności.Pamiętaj jednak, abyś dał sobie czas na zamianę dobrych ruchów w nawyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *